Тухел добива отказ ако ПСЖ биде елиминиран од Борусија Дортмунд

Пари Сен Жермен никогаш нема поминато понатаму во нокаут фазата од Лигата на шампионите кога доживеал пораз на првиот дуел од двомечот. Доколку оваа традиција продолжи и оваа сезона во осминафиналната пресметка со Борусија Дортмунд, тогаш тренерот Томас Тухел ќе добие отказ, тврдат француските медиуми.

Тухел полека го губи и авторитетот во соблекувалната, поголем дел од фудбалерите се незадоволни како го менаџира тимот, а фудбалската јавност во Франција го критикува и за менување на стратегијата непосредно пред мечот со Борусија Дортмунд. ПСЖ на мечот со „милионерите“ играше во формација 3-5-2 иако претходно екипата долго настапуваше во системот 4-4-2.

Како можни наследници на Томас Тухел на клупата се споменуваат Маурисио Покетино, поранешниот менаџер на Тотенхем, и Масимилијано Алегри, екс тренерот на Јувентус.

 

 

Се вчитува...