У-17: Победа против С. Арабија на стартот од развојниот турнир на УЕФА

Македонската репрезентација до 17 години со победа од 2-0 против Саудиска Арабија го отвори развојниот УЕФА турнир кој во организација на ФФМ се игра во Скопје, а на кој учестуваат и селекциите на Азербејџан и Грузија. Грузијците славеа со 2-0 во пресметката со Азербејџан.

Македонската селекција предводена од Горан Станковски одигра добар натпревар против Саудиска Арабија. Победникот беше решен во второто полувреме со головите на Емир Саитовски во 62. минута и Бехар Фета во 74. минута. Нашата репрезентација имаше уште две добри можности преку Саитовски и удар со глава на Георг Стојановски кои останаа нереализирани.

За репрезентацијата на Македонија играа: Стефан Митрев, Абдулах Хасани, Борче Гогов, Гордијан Христовски, Стојан Георгиев, Дарко Стојановски, Октај Ракипи, Бехар Фета, Мартин Талаков, Рамиз Беровиќ, Дашмир Елези; Душан Герасимовски, Љавдрим Ибрахими, Филип Ѓоргоски, Грегори Давков, Салих Муслиоски, Христијан Георгиевски, Емир Саитовски, Васко Глигоров, Георг Стојановски.

Македонија вториот меч го игра в недела против Грузија со почеток од 15:30 часот.

Се вчитува...