Кристијан Трапановски постигна гол на својот прв меч во шкотската Премиер-лига, и тоа во градското дерби меѓу Данди Јунајтед и Данди што заврши без победник, 2-2.

Мечот беше супер-драматичен, а бројните возбудувања ги најави токму Трапановски, кој стрелаше мајсторски за да му донесе водство на Јунајтед од 1-0. Нешто подоцна неговиот тим имаше и 2-1, но тимот на Данди од пенал во второто полувреме успеа да израмни на 2-2 и да стигне до бод на овој натпревар.

Двајцата македонски интернационалци, Трапановски и Бабунски ги одиграа сите 90 минути на овој дуел, покажувајќи дека со право на нив се гледа како на лидери на Данди Јунајтед во новата сезона.