ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Слога Виница го освои Прилеп за зацврстување на лидерската позиција

Слога Виница се зацврсти на лидерската позиција во Втората лига – Исток откако во дербито на 13. коло славеше на гостувањето во Прилеп против Победа со 0-2.

Слога до триумфот дојде со головите на Иван Митров во првото полувреме и Димитров во 64. минута, а домашните само успеаја да го ублажат поразот со голот на Анѓелески во 77. минута.

Каменица Саса се проби сега на втората позиција на табелата откако со 1-3 славеше на гостувањето против Локомотива. Димовски, Гоцески и Алексовски беа стрелци на головите за триумф на Каменица Саса.

Кит Го славеше со 2-1 против Братство благодарение на двата погодоци на капитенот Бошко Ступиќ. Најпрво Ступиќ погоди во 17. минута а потоа од пенал и во 86. минута, откако во гостинскиот шеснаесетник беше соборен Леон Цуцковски. Стрелец на голот за гостите беше Еркан Шаип во 56. минута.

Беласица и Кожуф ремизираа (1-1) во Струмица. Џемал Ибрахимовиќ погоди во 7. минута за водство на Беласица, а Бејков во 54. минута израмни за гевгеличани.

ВТОРА ЛИГА – ИСТОК (13. коло)

Кит Го – Братство 2-1

Беласица – Кожуф 1-1

Детонит јуниор – Каменица Саса 1-3

Победа – Слога Виница 1-2

Локомотива – Осогово 1-1

Се вчитува...