ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Хет-трик на Петковски за убедлив триумф на Вардар, реми на дербито во Охрид меѓу Воска и Силекс

Вардар ја запиша најубедливата победа во 13. коло од Втората лига – Запад триумфирајќи со 4-0 против Велешта благодарение на хет-трикот на Филип Петковски.

Петковски постигна два гола во 1. и во 14. минута за водство од 2-0 по првите 45. минута, а потоа во 65. минута на 3-0 зголеми Дејан Блажевски. Во 89. минута Петковски го постигна и својот трет гол на мечот за конечни 4-0.

Во дербито на колото, Воска Спорт и Силекс одиграа натпревар без голови во Охрид.

Беса убедливо со 0-3 славеше на гости против Кораби, Гостивар со 1-0 триумфираше против Кадино со голот на Сунај Хасан во 23. минута.

Тетекс и Охрид ремизираа, 1-1. Тетекс поведе со голот на Демири во 33. минута, а охриѓани израмнија со гол од пенал во 88. минута.