ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Пелистер „падна“ во Форино, убедлив триумф на Лабуништа

Фудбалерите на Пелистер го доживеаја вториот пораз сезонава. Во 10. коло од Втората лига – Запад, „пелистерци“ загубија со 3-2 на гостувањето од Вардар Форино, па сега се само со два бода предност на врвот од второпласираната Лабуништа.

Пелистер имаше водство од 0-1 преку Бујчевски од 20. минута, но домашните стигнаа до пресврт од 2-1 со головите на Аријан Ејупи и Екрен Мемеди. Битолчани израмнија преку Сашо Шопоски во 63. минута, но Екрен Мемеди со својот втор гол во 66. минута донесе триумф за Вардар Форино.

Лабуништа убедливо со 6-2 победи против Кадино. Хасан, Кадриоски, Зиба, Далчески, во два наврати, и Шерифи беа стрелци за Лабуништа, а Марио Благојевски и Дарио Десниќ од пенал беа стрелци на головите за Кадино.

Велазерими убедливо со 3-1 славеше против Охрид со головите на Мемеди, Адили и Дани, сите три во второто полувреме. Димитар Кочески во 88. минута беше стрелец на единствениот гол за Охрид.

Гостивар победа на гостувањето против Дрита со 0-1 со голот на Шериф Реџепи во 38. минута од натпреварот.

Скопје победи против Кораби со 1-0, а стрелец на единствениот погодок на мечот беше Филип Петковски во 30. минута.