ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Вардар победи против Тетекс, Воска до победа над Охрид, реми на Силекс со Беса

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар стигна до првата победа во пролетниот дел од сезоната, откако во 17. коло од Втората македонска фудбалска лига запад славеше над тетовскиот Тетекс со 2-0.

Водство за „црвено-црните“ донесе Дејан Блажевски од пенал во судиското продолжение во првото полувреме, додека конечните 2-0 ги постави Глишиќ во 94. минута.

Лидерот Силекс не успеа да дојде до победа ниту во вториот натпревар пролетва во ВМФЛ – Запад. По минато неделното реми против Гостивар (1-1), овој пат кратовци одиграа без голови на гостувањето кај Беса.

Во градското дерби Воска со голот на Емини во 95. минута од пенал славеше над Охрид со 1-0. Во останатите два натпревари Велешта – Кадино 2-0 и Кораб – Гостивар 1-3.