Зидан: Судијата постои за да одлучи дали има пенал

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан не сакаше да ја коментира контроверзната ситуација што се случи синоќа на натпреварот против Еибар.

Мадрид славеше на гости кај Еибар со 3: 1. Домашниот тим бараше пенал во 81. минута за играње со рака на Серхио Рамос, но судијата не сакаше да се консултира со „ВАР“ и одлучи дека нема основа за пенал.

„Најважно е дека судијата беше сигурен во својата одлука. Не сакам да се мешам. Судијата постои за да одлучи, тоа е сè “, рече Зидан.

Во период кога сите почнаа да зборуваат за промена на Зидан од тренерската позиција, „Кралскиот клуб“ влегува во победничка форма, а против Еибар го забележа четвртиот последователен триумф.

„Јас сум задоволен. Ја започнавме играта фантастично. Постигнавме два гола брзо, а потоа тие имаа свои моменти. Сепак, знаевме како да ја контролираме ситуацијата на теренот “, изјави Зизу.

Французинот најави дека Реал го очекува голем број на натпревари и густ распоред, па заради тоа и најави ротации и промени во тимот. „Кралевите“ во следниот натпревар ќе биде домаќин на Гранада.

Се вчитува...