Довициозо го одложи крунисувањето на Маркез - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Довициозо го одложи крунисувањето на Маркез

Довициозо го одложи крунисувањето на Маркез

Италијанскиот мотоциклист Андреа Довициозо триумфираше за Големата награда на Малезија во Сепанг, во претпоследната трка од Мото ГП шампионатот.

Водечкиот во генералниот пласман Марк Маркез се мачеше со својата Хонда на влажната патека, па трката ја заврши дури на четвртото место. На тој начин одлуката за шампионот за 2017 година ќе биде донесене за две недели во Валенсија, затоа што Маркез има 21 поен повеќе од Довициозо, а победникот на една трка освојува, како што е познато, по 25 поени.

Довициозо до најважната победа во кариерата стигна благодарение на грешката на својот тимски колега Хорхе Лоренцо, кој за малку ќе паднеше на пет круга пред крајот.

Италијанецот, како и да е, победува во Сепанг втора година по ред, шести пат сезонава на Дукати, а 17-ти пат во кариерата. Лоренцо низ целта помина како второпласиран, а на третата позиција заврши Жоан Зарко на Јамаха.

На Маркез за освојување на титулата, шеста во кариерата, во Валенсија за две недели ќе му биде неопходно да биде барем дванаесетти.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.