Драгиќ: Сега на пиво, а потоа во нова „војна“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Драгиќ: Сега на пиво, а потоа во нова „војна“

Драгиќ: Сега на пиво, а потоа во нова „војна“

Словенија оствари фантастичен успех со триумфот над Летонија, пласирајќи се во полуфиналето од Евробаскет 2017. Горан Драгиќ веќе најави дека на крајот од овој шампионат ќе ја заврши и репрезентативната кариера, но токму затоа кај одличниот плејмејкер мотивацијата е на највисоко ниво, со што подобар пласман да се прости од националниот тим.

Одигравме добар натпревар, презадоволен сум како момците се покажаа. Сега ми треба пиво за да се одморам, а потоа пак во војна“ – изјави Драгиќ кој го заврши четвртфиналето со 26 поени и осум асистенции.

Следен предизвик за Словенците е полуфиналето против актуелниот европски првак Шпанија.

Шпанците се фаворити, но ние одиме без притисок да ја одиграме нашата игра, како и досега. Ова е вторпат во историјата Словенија да стигне до полуфинале. Никогаш ништо немаме освоено, но ако Бог даде, тоа ќе се промени годинава“ – оптимист е Горан Драгиќ.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.