ФФМ им донираше комплет спортска опрема на женските младински клубови - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35
Кошарка
10/12/2017 18:43

ФФМ им донираше комплет спортска опрема на женските младински клубови

ФФМ им донираше комплет спортска опрема на женските младински клубови

Фудбалската федерација на Македонија им донираше опрема (дресови, копачки, маици, шорцеви, фудбалски топки) на женските клубови во млади категории. Во „Куќата на фудбалот“ донација примија вкупно дванаесет клубови кои се натпреваруваат во младинските женски лиги. АС Јунајтед , Кочани, Габер, Младост, Шар Планинка Билјанини Извори Кратово, Џиџи, Топ Гол, Порече, Атлетико и  Тиверија.

Сузана Трпеска од  Шар Планинка во врска со оваа донација го потенцираше значењето на доделената опрема и дополни: „Ова е позитивно за развојот на женскиот фудбал. Благодарност до ФФМ што и на овој начин се обидува да влијае во развојот на младите категории во женска конкуренција. Помошта во вид на спортска опрема е значајна не само за екипите, туку и за родтелите чии девојчиња тренираат. Истовремено опремата е дополнителен мотив за тренирање.“ 


„Фудбалот е единствениот спорт во нашето село. Помошта од Фудбалската федрација е значајна за екипите од малите спортски средини. Во нашата екипа тренираат педесетина девојчиња. Тие со големо нетрпение ја очекуваат оваа помош“, истакна Ќиро Толев од ФК Габер од село Ваташа, за официјалниот сајт на ФФМ

Претставничката на ЖФК Џиџи и се заблагодари на Фудбалскта федерација.

„Оваа донација ни овозможува на сите што имаат желба да работат во женскиот фудбал да имаат одличен почеток за создвање на талентиран подмладок“, вели Снежана Трпеска.

Пред два месеци Фудбалската федерација на Македонија им донираше опрема (спортска опрема и фудбалски топки) на екипите од Супер – лигата и Првата лига (пионери, помлади пионери, кадетска и младинска конкуренција). Во просториите на „Куќата на фудбалот“ донација примија претставници на 115 екипи кои се натпреваруваат во системот на Фудбалската федерација на Македонија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.