ФФМ издаде лиценци на шест клуба за настап во Европа - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
24/09/2017 18:22
Фудбал
24/09/2017 17:34
Фудбал
24/09/2017 15:20
Фудбал
24/09/2017 15:23

ФФМ издаде лиценци на шест клуба за настап во Европа

ФФМ издаде лиценци на шест клуба за настап во Европа

Фудбалската федерација на Македонија ќе издаде шест лиценци на македонскте прволигаши за настап на меѓународна сцена следната сезона. Согласно барањата на клубовите, Одделението за лиценцирање при ФФМ ги издаде лиценците за настап во УЕФА натпреварувања за сезона 2017/18.

„Виза“ за настап на меѓународна сцена добија старо-новиот шампион Вардар, финалистите во Купот на Македонија, Шкендија и Пелистер, Работнички, Силекс и Ренова.

За учество во клупски натпреварувања во организација на УЕФА во сезона 2017/18 од Прва МФЛ барање доставија седум клубови, а одбиено е само барањето на Брегалница, која ионака не избори пласман. Штипскиот прволигаш испадна од Првата фудбалска лига.

Согласно пласманот, Вардар ќе ја претставува Македонија во квалификациите за ЛШ, а во квалификациите за Лигата на Европа ќе се пласираат победникот на Купот на Македонија, како и двете најдобропласирани екипи во шампионатот по шампионскиот тим.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.