Газдата на ПСЖ го подмитувал генералниот секретар на ФИФА - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Газдата на ПСЖ го подмитувал генералниот секретар на ФИФА

Газдата на ПСЖ го подмитувал генералниот секретар на ФИФА

Сопственикот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи е под истрага поради поткупување на одредени лица за ТВ правата на ФИФА за Светското првенство во Катар.

Според истрагата, Келаифи го подмитил и генералниот секретар на ФИФА, Џером Валке, со цел да ги обезбеди ТВ правата за СП 2022, да бидат доделени на „Беин спортс“, телевизиската компанија која е во негова сопственост.


Истрагата ќе ја води Швајцарскиот суд, а Келаифи се соочува со неколку тешки обвиненија, поврзани со даночно затајување и фалсификување на документи.

 

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.