Гигс распали по Премиер - лигата: Играат само двајца врвни фудбалери - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Гигс распали по Премиер – лигата: Играат само двајца врвни фудбалери

Гигс распали по Премиер – лигата: Играат само двајца врвни фудбалери

Легендарниот фудбалер на Манчестер јунајтед, Велшанецот Рајан Гигс, ’распали’ по Премиер – лигата, кога е во прашање квалитетот на фудбалерите и тимовите во целина, истакнувајќи дека токму затоа и не можат да се носат со најдобрите европски клубови во Лигата на шампионите. Тој вели дека периодот додека тој играл во Манчестер јунајтед, имало многу повеќе фудбалери од врвна класа во Англија, а сега се само – двајца.

„Тоа е значаен фактот за презентацијата на англиските тимови во Лигата на шампионите. Едноставно им недостига квалитет. Многу поинаку беше во периодот од 2005 до 2012 година, па затоа и резултатите во ЛШ беа многу подобри. Покрај Серхио Агуеро и Алексис Санчез, јас не гледам фудбалери од врвна класа во Премиер – лигата. Оваа сезона Лестер ја претставува Англија во елитното натпреварување, но факт е дека тие немаат ниту еден играч од врвна класа. Тоа е тим со одличен дух, но, за жал, далеку се од класата на Барселона, Реал Мадрид или Баерн Минхен. За да освоите ЛШ, покрај многу труд, среќата која мора да ја имате во текот на сезоната, едноставно морате во тимот да имате најмалку четворица фудбалери од врвна класа“, истакнува Рајан Гигс.


 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.