Јунајтед го наградува „Специјалниот“: Нов договор од 65 милиони фунти за Мурињо - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/10/2017 22:47
Ракомет
23/10/2017 17:02
Коментари
23/10/2017 13:15
Останато
22/10/2017 20:35

Јунајтед го наградува „Специјалниот“: Нов договор од 65 милиони фунти за Мурињо

Јунајтед го наградува „Специјалниот“: Нов договор од 65 милиони фунти за Мурињо

Манчестер јунајтед ќе му понуди нов, петгодишен договор на Жозе Мурињо вреден 65 милиони фунти. Моменталната плата од актуелниот тригодишен договор на португалскиот стратег изнесува 10 милиони фунти по сезона, а раководството на „ѓаволите“ ќе ја награди неговата успешна работа со двојно поголема заработка.

Ова значи дека „специјалниот“ ќе се изедначи со платата на Пеп Гвардиола, менаџерот на Сити, која изнесува 13 милиони по сезона, поточно 250.000 фунти неделно. Заедно со Пеп, ќе бидат двајцата најплатени тренери во светот.

Мурињо го направи она што не им успеа на Дејвид Мојс и Луи Ван Гал по пензионирањето на сер Алекс, а тоа е да го врати Јунајтед меѓу најдобрите клубови во Англија и Европа. Минатата сезона не беа успешни во Премиер-лигата, но затоа по водство на Жозе, најтрофејниот англиски клуб се закити со три пехари, Лигата на Европа, Капитал купот и Комјунити шилд.

Оваа сезона е сосема различна приказна, авторитетот на Мурињо го направи своето. Стратегот го состави тимот во летниот преоден рок според своја замисла, па засега се и повеќе од конкурентни на сите фронтови. Благодарение на Мурињо, „театарот на соништата“ повторно го врати својот сјај, а фановите повторно се надеваат, но и ги очекуваат шампионските денови.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.