Јуве и Наполи остануваат максимални - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Јуве и Наполи остануваат максимални

Јуве и Наполи остануваат максимални

Италијанскиот првак Јувентус ја оствари и петтата победа од почетокот на сезоната во Серија А, совладувајќи ја Фиорентина на домашен терен со 1-0. Стрелец на победничкиот гол беше Марио Манџукиќ во 52.минута од средбата.


Mario Mandzukic Goal HD – Juventus 1-0… by alexpaul-percec
Покрај „старата дама“, и Наполи е максимално ефективен по пет кола. „Наполитанците“ го совладаа Лацио во Рим со 1-4. Домаќинот водеше по првиот дел со голот на Де Фрај, но Наполи постигна четири гола во второто полувреме. Кулибали, Калјехон, Мертенс и Жоргињо од пенал стрелаа во мрежата на „лацијалите“.All Goals & Highlights HD – Lazio 1-4 Napoli… by FoxSportsEN

Милан со голови од пенал на Родригез и на Кеси оствари триумф од 2-0 над Спал, а Аталанта беше убедлива против Кротоне и славеше со 5-1.

Резултати Италија: Јувентус – Фиорентина 1-0, Милан – Спал 2-0, Аталанта – Кротоне 5-1, Калјари – Сасуоло 0-1, Џенова – Киево 1-1, Лацио – Наполи 1-3, Удинезе – Торино 2-3, Верона – Сампдорија 0-0.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.