Крка испадна од АБА-лигата, Задар ја реши Олимпија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Крка испадна од АБА-лигата, Задар ја реши Олимпија

Крка испадна од АБА-лигата, Задар ја реши Олимпија

Крка и дефинитивно е тимот што го освојува последното место во АБА-лигата за оваа сезона, што ќе значи и испаѓање на тимот од Ново Место од силното регионално натпреварување.

Вечерва во идентичен термин стартуваа средбите Задар – Унион Олимпија и Крка – Цибона, но ситуацијата околу опстанокот стана јасна откако Задар славеше на својот меч со 81-78, со што исчезнаа и последните шанси Крка да остане дел од АБА и во следната сезона. Мечот во Хрватска заврши неколку минути порано, па откако се стана јасно, Словенците немаа причина за радост и покрај победата над Цибона (95-91) немаа причина за радост.

МЗТ Скопје и Карпош соколи го обезбедија опстанокот, но тоа не значи дека Македонија и догодина ќе има двајца претставници во АБА. Согласно пропозициите, нашата земја останува со еден учесник – шампионот во Првата лига, додека Македонија би можела да има втора екипа само доколку таа плати вајлд-карта за учество, како што сезонава тоа беше случај со Карпош соколи.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.