Младите „соколи“ прегазени од Фалко - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Младите „соколи“ прегазени од Фалко

Младите „соколи“ прегазени од Фалко

Карпош соколи со убедлив пораз го заврши својот настап од Еврокупот на ФИБА откако македонскиот вицешампион вечерва загуби во СЦ „Јане Сандански“ од унгарскиот претставник Фалко со преубедливи 43-104. Иако разликата е огромна, мора да се истакне дека „соколите“ настапија со само седум играчи, шест од нив младинци, кои помагаат тимот да го издржи најтешкиот период поради огромната финансиска криза.

Разликата во квалитет беше огромна, а македонскиот тим парираше само околу четири минути, кога резултатот гласеше 2-4. Потоа проработе нападот на Фалко, гостите со леснотија постигнуваа поени, зголемувајќи ја својата предност. На одмор се замина со резултат 21-55, а во продолжението стана очигледен и заморот кај младите македонски играчи, кои вчера играа натпревар од домашното првенство. На крајот, гостите заслужено славеа со конечни 43-104, за заокружување на сезоната со шести пораз во низа на Карпош соколи во групната фаза од Еврокупот на ФИБА.

Атанасов со десет поени беше најефикасен кај Карпош соколи, пред Најдовски со девет и Сапунџиев и Пецалевски со по осум поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.