На Русија и се одземени уште два олимписки медали! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

На Русија и се одземени уште два олимписки медали!

На Русија и се одземени уште два олимписки медали!

Во допинг аферата со руските спортисти се уште се откриваат нови случаи. Русија остана без уште два олимписки медали од ЗОИ 2014 во Сочи откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ги прогласи за виновни четворица руски натпреварувачи во скијачко трчање, поради допинг, објави агенцијата Р-Спорт.

Претседателката на Рускиот сојуз за скијачко трчање, Елена Валбе, потврди дека скијачите Максим Вилегзанин, Алексеј Петхуков, Евгенија Шаповалова и Јулија Иванова се дисквалификаувани, а нивните резултати се поништени поради употреба на допинг.

Вилегзанин на ЗОИ во Сочи освои две сребрени медали – на 50 км и во штафетата 4 х 10.000 метри. Петков не освои медла во Сочи, но на ЗОИ во Ванкувер освои бронза, додека Шаповалова и Иванова немаат освоено медали на ОИ.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.