Најдена замена за Теодосиќ - ЦСКА го потпиша Родригез - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Најдена замена за Теодосиќ – ЦСКА го потпиша Родригез

Најдена замена за Теодосиќ – ЦСКА го потпиша Родригез

ЦСКА Москва остана без Милош Теодосиќ, но рускиот првак експресно најде соодветна замена за својот извонреден плејмејкер носејќи го на негово место Серхио Родригез. Шпанецот ја мина ланската сезона во НБА-лигата како член на Филаделфија, каде во просек бележеше по 7,8 поени и 5,1 асистенции по натпревар. Раководството на Филаделфија реши да не му понуди нов договор, а иако имаше понуди од неколку клубови од НБА, тој реши да си замине од САД и да се врати во Европа, прифаќајќи ја понудата за двогодишна соработка со ЦСКА за сума од 10,6 милиони долари.

За Родригез ова претставува враќање назад во европската кошарка откако во 2015 година се закити со титулата, а една година претходно беше избран и за МВП на Евролигата.

Шпанскиот плејмејкер е четвртото засилување на ЦСКА Москва за следната натпреварувачка сезона, откако претходно беше договорено доаѓањето на Лео Вестерман од Жалгирис, Отело Хантер од Реал Мадрид и Вил Клајбурн од Дарушафака.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.