Одредени термините за продолжување на ракометната сезона - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
23/10/2017 13:15
Останато
22/10/2017 20:35
Останато
22/10/2017 16:31
Фудбал
22/10/2017 16:26

Одредени термините за продолжување на ракометната сезона

Одредени термините за продолжување на ракометната сезона

Ракометната сезона во женскиот шампионат на Македонија ќе продолжи на 25 февруари, додека машките екипи ќе продолжат со натпреварување почнувајќи од 4 март, беше договорено на денешната Конференција на клубови од машката и женската Супер-лига.

Според договореното, регуларниот дел на женската Супер-лига ќе заврши на 24/25 мај, а новост е воведувањето на турнирски фајналфор што ќе го реши прашањето на победникот. Во него покрај шампионот ЖРК Вардар, кој не игра во регуларниот дел од сезоната, се приклучуваат и првите три екипи од првенството, а истиот ќе се одржи на 27 и 28 мај. Вардар ќе има стартен број еден и ќе игра со третиот од регуларниот дел, а прво и второпласираните екипи ќе ги одмерат силите меѓу себе во второто полуфинале од плејофот.

konferencija na klubovi rakomet

Регуларниот дел од сезоната во машкиот шампионат ќе заврши на крајот од март, а за 1 и 2 април се закажани првите средби од плејоф и плејаут натпреварувањата. Крајот на двете натпреварувања се очекува на 3 и 4 јуни, додека за 10 и 11 јуни се закажани средбите од баражот за влез во Супер-лигата.

Освојувачките на Купот на Македонија во машка и во женска конкуренција ќе бидат познати на завршни турнири што ќе се одржат од 19 до 21 мај, а домаќините дополнително ќе бидат одредени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.