Повредата не е наивна: Погба би можел да паузира и до шест седмици - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Повредата не е наивна: Погба би можел да паузира и до шест седмици

Повредата не е наивна: Погба би можел да паузира и до шест седмици

Францускиот интернационалец Пол Погба, кој го повреди бутниот мускул на мечот од Лигата на шампионите против Базел, би можел да отсуствува од терените и подолго од првичните предвидувања. Проценките беа дека ќе бидат потребни три седмици за да се опорави, но по деталните прегледи е уврдено дека повредата е посериозна, па можеби Погба ќе мора да паузира дури шест седмици.

Ова значи дека Французинот ќе биде комплетно неизвесен и за дербито против Ливерпул на „Енфилд роуд“ на 14 октомври, а би бил опоравен за дуелот со Тотенхем на 28 октомври. Поради повредата тој нема да игра ниту за селекцијата на Франција на последните два квалификациски меча од циклусот за СП 2018 против Бугарија и против Белорусија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.