ПРЕКИН на финалето: Национализам, албански знамиња и навреди (ФОТО+ВИДЕО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

ПРЕКИН на финалето: Национализам, албански знамиња и навреди (ФОТО+ВИДЕО)

ПРЕКИН на финалето: Национализам, албански знамиња и навреди (ФОТО+ВИДЕО)

Финалето на Купот на Македонија е прекинато во 55.минута, откако судијата Александар Ставрев по сугестија на делегатот Васко Дојчиновски одлучи да ги повлече фудбалерите на Шкендија и на Пелистер во соблекувалните. Поради извици на национализам, истакнување на албански знамиња од страна на „Балистите“, но и навредливи скандирања на национална основа од страна на „Чкембарите“, мечот е привремено прекинат.

IMG_0422

Вакви најави имаше од ФФМ во текот на денешниот ден, откако на техничкиот состанок беше решено да има прекин, по испочитување на правилото на УЕФА во три чекори: опомена, привремен прекин на мечот и потполно одложување.

Во моментов на прекинот на стадионот „Младост“ во Струмица пристигнаа пет автобуси на навивачката група „Чкембари“ од Битола кои конечно ја исполнија трибината резервирани за битолчани.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.