ПРЕКИН на финалето: Национализам, албански знамиња и навреди (ФОТО+ВИДЕО)

Финалето на Купот на Македонија е прекинато во 55.минута, откако судијата Александар Ставрев по сугестија на делегатот Васко Дојчиновски одлучи да ги повлече фудбалерите на Шкендија и на Пелистер во соблекувалните. Поради извици на национализам, истакнување на албански знамиња од страна на „Балистите“, но и навредливи скандирања на национална основа од страна на „Чкембарите“, мечот е привремено прекинат.

IMG_0422

Вакви најави имаше од ФФМ во текот на денешниот ден, откако на техничкиот состанок беше решено да има прекин, по испочитување на правилото на УЕФА во три чекори: опомена, привремен прекин на мечот и потполно одложување.

Во моментов на прекинот на стадионот „Младост“ во Струмица пристигнаа пет автобуси на навивачката група „Чкембари“ од Битола кои конечно ја исполнија трибината резервирани за битолчани.

Се вчитува...