ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Шкендија и Вардар се мачеа, но некако славеа… (ФОТО)

Скопје: РАБОТНИЧКИ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ (1-2)

Битола: ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (0-1)

Блажевски 31′

ВЧЕРА

Тетово: РЕНОВА – ШКУПИ 0-0

ТАБЕЛА: Шкендија 19Академија Пандев 14, Вардар(-1) 13Шкупи 11, Силекс 9, Пелистер 8, Ренова 6, Работнички(-1) 5, Победа 5, Скопје 3 бода.

=========================================================================

КРАЈ И НА ОСТАНАТИТЕ ТРИ ДЕНЕШНИ ДУЕЛИ ОД 7. КОЛО ВО ПМФЛ

Крај на дербито во Битола: Минимална победа на Вардар од 0-1

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (0-1)

90’ – Одлична шанса за Пелистер. Цветановски нафрли од левата страна, Гачевски ја одби топката, а немаше кој да натрча за да ја погоди мрежата

РАБОТНИЧКИ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ (1-2)

84’ – Кадриу шутираше откосо од десната страна, го погоди дирекот од голот на Академија Пандев

СКОПЈЕ – ШКЕНДИЈА (1-2)

1-2 – 80′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. По одличната акција почната токму од него, и потоа нафрлањето од десната страна, Ферхан Хасани од само неколку метри стрела за заслужено водство на Шкендија

1-2 – 75′ – ГООООЛ ЗА АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ. Мишов доби топка по левата страна, се реши да пласира во спротивниот агол и го совлада Шишковски

IMG_6876

СКОПЈЕ – ШКЕНДИЈА (1-1)

!!! – 69′ – Мешаница во Автокоманда. По еден жесток старт на Жуниор, реакција од домашната клупа па настана мешаница која за среќа набрзо се смири. Избегнат и поголем инцидент во Автокоманда

incident

67′ – Пелистер многу подобар од Вардар во второто полувреме. По нафрлувањето од десната страна, Пеев и Трифуновски сами се најдоа пред голот на гостите но ниту еден не успеа да ја искористи одличната топка

61′ – Матеј Цветаноски во одлична можност, дојде на само 7-8 метри пред голот на Вардар но шутираше високо над голот на Гачевски

60′ – Извонредна шанса за Барсегјан кој се најде сам пред голот на Пелистер, но од 15 метри шутираше непрецизно

РАБОТНИЧКИ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ (1-1)

57’ – Кадриу му подготви шанса на Гофри, кој шутира над голот од 16 метри

IMG_7270

56′ – Одлична шанса за израмнување на Пелистер. Оливер Пеев се најде во одлична можност но не успеа прецизно да стрела од непосредна близина

СИЛЕКС – ПОБЕДА (1-0)

1-0 – 52′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Со погодокот на Кристијан Филиповски, Силекс поведува во Кратово против прилепска Победа

47′ – Обид на Мурати откосо од околу 18 метри од левата страна, но сигурен домашниот голман

Почеток на второто полувреме на дуелите од 7. коло во ПМФЛ

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

43’ – Мишов имаше убава шанса за Академија Пандев, шутираше од 12 метри, но Шишковски одбрани

1-1 – 39′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Со погодокот на Бесарт Ибраими, Шкендија израмнува на Автокоманда

Skopje - Skendija 2

0-1 – 31′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Блажевски доби топка и реагираше одлично, надмудрувајќи го Јовановски со прецизен удар

bLAZEVSKI VO bITOLA

1-1 – 27′ – ГООООЛ ЗА АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ. Јани Атанасов со удар од белата точка носи израмнување за гостите

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (0-0)

27’ – Голема шанса за Пелистер. Филип Петров на петерецот не ја стигна топката по уфрлувањето од левата страна

РАБОТНИЧКИ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ (1-0)

22’ – Велинов шутира од 25 метри, но директно во голманот Вујанац

СКОПЈЕ – ШКЕНДИЈА (1-0)

1-0 – 20′ – ГООООЛ ЗА СКОПЈЕ. Прекрасен гол на Филип Мишевски со шут од слободен удар од околу 25 метри, стрелајќи под гредата од голот на Захов

zAHOV

17’ – Блажевски шутира од 18 метри, Јовановски одбрани и исфрли во корнер

СКОПЈЕ – ШКЕНДИЈА (0-0)

15’ – Прва голема шанса за Шкендија. Корнер од десната страна, Цуцули шутира со глава, но Кандикјан одбрани

IMG_6970

1-0 – 8′ – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Велинов го проигра Чарлс Гофри, кој излезе сам пред Вујанац и го совлада

РАБОТНИЧКИ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ (0-0)

7’ – РАБОТНИЧКИ НЕ РЕАЛИЗИРА ПЕНАЛ. Кире Маркоски го промаши цел гол, шутираше над гредата од гостинскиот гол откако претходно пеналот го направи голманот Вујанац, со старт над Миле Тодоров

6′ – Вардар го диктира темпото на почетокот од мечот, но без посериозна шанса

3’ – Прва шанса за гол на Работночки. Стјепановиќ од слободен удар од 22 метри го погоди дирекот од голот на Академија Пандев

3’ – Прв корнер за Скопје, но одбраната на Шкендија расчисти без проблем

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 7. КОЛО ВО ПМФЛ

• Познат се и составите за дерби пресметката во Битола меѓу Пелистер и Вардар. Изненадувачки во тимот на Пелистер ќе го нема првиот офанзивец Баже Илијоски.

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР

ПЕЛИСТЕР: 12. Јовановски, 3. Тошевски, 4. Тодоровски, 7. Б. Љамчевски, 16. Ковачев, 17. Попзлатанов, 21. Маркоски, 22. Трифуновски, 30. Пеев, 77. Петров, 88. Илиев.

РЕЗЕРВИ: 1. Петровски, 8. Силва, 9. Миленковски, 15. Серафимов, 23. П. Љамчевски, 70. Цветаноски.

ВАРДАР: 90. Гачевски, 3. Попов, 5. Муслиу, 7. Џигаури, 9. Блажевски, 10. Николов, 11. Барсегјан, 16. Глигоров, 23. Демири, 30. Тодороски, 70. Фелипе.

РЕЗЕРВИ: 1. Алексовски, 8. Марковиќ, 17. Стојков, 18. Колевски, 19. Хамбарџумјан, 22. Стојчевски, 32. Глишиќ.

• Познати се составите за дуелот меѓу Скопје и Шкендија на Автокоманда

Sostavi

• Познати и составите за средбата меѓу Работнички и Академија Пандев

Sostavi Rabotnicki

Стартуваат натпреварите од 7. коло во 2017/18 сезона во Првата фудбалска лига на Македонија. Дербито се игра во Битола каде Пелистер го пречекува Вардар. Шкендија гостува на Скопје, а Работнички ќе се обиде да дојде до втора победа во низа против Академија Пандев.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.