Роналдо, Меси и Нејмар, финалисти за наградата „The Best" - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
13/12/2017 22:12
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01

Роналдо, Меси и Нејмар, финалисти за наградата „The Best”

Роналдо, Меси и Нејмар, финалисти за наградата „The Best”

ФИФА на свечена церемонија во Лондон ја објави скратената листа од тројца финалисти за наградата „The Best” што ќе му биде доделена на најдобриот светски фудбалер за 2017 година.

Изборот на финалистите е очекуван, па покрај вообичаените Кристијано Роналдо и Меси овојпат се најде најскапиот светски фудбалер, Нејмар. Овие три фудбалски меегаѕвезди ќе водат битка за престижното признание, a општ впечаток е дека Роналдо е голем фаворит за наградата со оглед на доминацијата со Реал Мадрид и освоените трофеи во ЛШ и во Примера пред Барса предводена од Меси и од Нејмар.

Изборот за најдобар голман за 2017 година ќе биде меѓу Кејлор Навас, Мануел Нојер и Џанлуиџи Буфон, додека во конкуренција за најдобар тренер се Масимилијано Алегри, Зинедин Зидан и Антонио Конте.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.