Трагедија во ринг – боксер почина по нокаут (видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Останато
22/10/2017 20:35
Останато
22/10/2017 16:31
Фудбал
22/10/2017 16:26
Фудбал
22/10/2017 14:17

Трагедија во ринг – боксер почина по нокаут (видео)

Трагедија во ринг – боксер почина по нокаут (видео)

Поранешниот борец во „ултимејт фајт“, 34-годишниот Тим Хаг, се пресели во професионланиот бокс и тоа на крај го плати со живот. Хаг почина неколку часа после кобниот нокаут што го доживеа во борбата со Адам Брејдвуд.

Тоа беше негов четврти боксерски меч, после една победа и два порази. Тим Хаг падна по ударот на Брејдвуд, а неговиот медицински тим не успеа да го поврати во рингот после што итно е префрлен во болница каде му е утврдено дека има крварење во мозокот. Хаг е опериран, но останува во кома од која за жал, не се ни разбудува.

Тим Хаг ја почна боречката кариера во 2006 година како борач во „ултимејд фајт“ и имаше скор од 21 победа и 13 порази.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.