Ако останат без ЛШ, ѕвездите на Манчестер Јунајтед ќе добиваат помали плати

Ако Манчестер Јунјтед не обзбеди пласман во Лигата на шампионите следната сезона, на играчите ќе им бидат намалени платите за 25 проценти. Ове е казнената клузула од догворите во случај тимот да не се палсира во елитното натпреврување.

Со оглед на тоа што се случува во последно време, Јунајтед е во крајно незавидна ситуација, во моментов е на шестата позиција на табелата со 64 бода, два помалку од Арсенал и Челси со тоа што „сините„ вечерва го играат натпреварот против Барнли.

Тимот на Солскјер по почентата еуфорија, влезе во сериозна криза, на последните пет премиерлигашки натпревари, има три пораза, а во послендото коло доживеа огромен срам во дуелот со Евертон кој го загуби со 4-0.

Дел од играчите свесни за извесното намалување на платите, веќе побарале огромно зголемување со што би ги неутрализирале овие 25 проценти помалку. Пол Погба и Давид Де Хеа се најгласни во оваа битка.

Се вчитува...