Алаба веќе бара куќа во Мадрид и се знае покрај кој играч на Реал сака да живее

Давид Алаба ќе го напушти Баерн Минхен на крајот од оваа сезона како слободен фудбалер бидејќи неговиот договор истекува до крајот на ова лето.

Австриецот не се согласи со клубот од Минхен да ја продолжи соработката бидејќи тој покажа желба за нов предизвик во кариерата. Баерн неодамна потврди дека Алаба заминува на крајот од сезоната без обештетување бидејќи му истекува договорот.

28-годишниот фудбалер пристигна во Баерн како младинец од Виена, Австрија, а дебитираше за првиот тим во 2010 година. По 11 години Алаба одлучи дека е време да си замине и некои нови предизвици.

Алаба во последно време се поврзуваше со многу клубови, пред се Манчестер Јунајтед, Барселона и Реал Мадрид. Но, според шпанските медиуми, се чини дека тој веќе донел одлука. Многумина веруваат дека Алаба сигурно ќе потпише за Реал Мадрид на крајот од оваа сезона, кој му понуди петгодишен договор.

Алаба на тој начин ќе му се придружи на неговиот поранешен соиграч Тони Крос во кралскиот клуб, кој со години игра со голем успех во реалниот живот. Мадридски „АС“ објави дека Алаба веќе бара куќа во главниот град на Шпанија и дека Крос му помага во тоа.

Австрискиот репрезентативец во досегашната кариера има одиграно дури 425 натпревари за „Баварците“ и успеа да постигне 33 гола со 52 асистенции. Покрај Баерн, тој помина една сезона на позајмица во Хофенхајм.

Се вчитува...