Алан Ширер со еден твит го прокоментира превземањето на Њукасл

Англискиот премиерлигаш Њукасл го има најбогатиот газда во фудбалот откако саудискиот инвестициски фонд на Шеикот Мухамед бин Салман вреден 320 милијади фунти вечера и официјално го превзема клубот.

Со тоа доаѓаат подобри времиња за клубот кој во минатото се мачеше да го задржи премиерлигашкиот статус, а оваа сезона по седум одиграни кола има само три освоени бода. Но и нова ера во англискиот и светскиот фудбал.

Превземањето на клубот на интересен начин го прокоментира легендарниот играч на Њукасл, Алан Ширер кој на социјалната мрежа Твитер напиша;

„Дaaaaaaaa. Повторно можеме да се надеваме“

Се вчитува...