Алонсо: Ферари е понестабилен отколку кога јас бев таму

Фернандо Алонсо со својот Астон Мартин се едно од најпријатните изненадувања оваа сезона во Формула 1 шампионатот. Шпанскиот ветеран четири пати успеа да се искачи на пиедесталот со што ја превзема улогата која ја имаше Ферари зад двоецот на Ред Бул претходната сезона.

Како поранешен возач на Ферари тој не ја пропушти ни приликата да прокоментира за ситуацијата во која се наоѓа италијанскиот тим за која вели дека е полоша отколку кога и самиот бил таму.

„Со Ферари бевме во борба секоја сезона и речиси никогаш не правевме грешки. Двапати се боревме за титулата до последната трка. За моја среќа и за Астон Мартин, сега Ферари е понестабилен отколку кога бев таму“, вели Алонсо.

Се вчитува...