Баерн ита кон титула – триумф на дербито со Волфсбург (ВИДЕО)

Баерн Минхен ита кон титулата во Бундеслигата, триумфирајќи со 2-3 на гостувањето против Волфсбург во 29. коло.

Баварците победата ја осигураа уште во првото полувреме кое го добија со 1-3. Два гола запиша Мусала а еден Чупо-Мотинг.

Wolfsburg 0 – [1] Bayern Munich – Jamal Musiala 15′ from r/soccer

Домашниот состав на Волфсбург единствено со головите на Вегхорст и Филип успеа да го ублажи поразот.

Ајнтрахт Франкфурт пропушти можност да се пробие на третата позиција на табелата, откако загуби убедливо со 4-0 на гостувањето кај Борусија Менхенгладбах.

БУНДЕСЛИГА – 29. КОЛО

Аугсбург – Арминија Билефилд 0-0

Фрајбург – Шалке 4-0

Волфсбург – Баерн Минхен 2-3

Менхенгладбах – Ајнтрахт Ф. 4-0

Унион Берлинг – Штутгарт 2-1

Баер Леверкузен – Келн (18:30 ч.)

 

Се вчитува...