Бенџамин Менди останува зад решетки, судот му ја одби и последната кауција

Судот по третпат ја одби кауцијата за дефанзивецот на Манчестер Сити, Бенџамин Менди. Французинот е обвинет по четири точки за силување и едно за сексуално вознемирување помеѓу октомври 2020 и август 2021 година.

Според „Дејли Меил“, обвиненијата беа покренати против Бенџамин Менди на 26 август. Судското рочиште за овој случај ќе се одржи на 24 јануари 2022 година.

До тоа време, Менди ќе биде уапсен и зад решетки. На крајот на август, Манчестер Сити објави суспензија на Менди. Играчот настапуваше за Манчестер Сити од 2017 година. Пред тоа, Бенџамин Менди играше за Ле Авр, Марсеј и Монако.

Се вчитува...