Ботас потпиша нов договор со Мерцедес

Финецот Валтери Ботас и следната сезона ќе вози во Мерцедес, потврдија од германскиот клуб. Финецот ја продолжи соработката со тимот во кој е од 2017 година. Ботас дебитанската сезона во Ф1 ја помина во Вилијамс во 2013 година кога ги забележа првите бодови во шампионатот.

Со новиот договор на Ботас и дефинитивно се стави крај на шпекулациите дека Мерцедес би можел да го донесе Себастијан Фетел и да создаде „пеколен тандем“ зааедно со Луис Хамилтон.

Најдобрите возачи во Формула 1 продолжува викендов со втората трка на Силверстоун. На патеката во Британија се возеше и минатиот викенд, а Луис Хамилтон во „луда“ завршница успеа да стигне до седмата победа.

 

Се вчитува...