Брегалница подобра во Ѓорче Петров, но Стевковски ги брани „лавовите“ (ФОТО)

Брегалница подобра на гостувањето против Македонија ЃП во првото полувреме од последниот натпревар во 15. коло од Првата македонска фудбалска лига, но не успеа да го искористи тоа за предност по првите 45 минути.

На дуелот во Ѓорче Петров без голови по првото полувреме, благодарение главно на голманот на домашните Стевковски кој одлично интервенираше во неколку наврати пред налетите на гостите од Штип.

100% шанса во 24. минута имаше Ѓокиќ за водство на Брегалница, но неговиот шут од десеттина метри го одбрани Стевковски, а потоа и во 27. минута повторно Ѓокиќ не успеа да реализира. Стевковски одбрани и во 35. минута по корнерот на Херера кога Стевсковски спаси на самата гол-линија. Сето тоа за 0-0 на полувремето во Ѓорче Петров.

ПМФЛ – 15. КОЛО (прво полувреме)
Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА 0-0
ВЧЕРА
Струмица: АК. ПАНДЕВ – СИЛЕКС 3-0
Донов 23′, Трајков 47′, Ангелов 81′
Кичево: ШКУПИ – СКОПЈЕ 3-1
Цефас 19′, Марбелашвили 22′, Хамиди 51′ – Настевски 3′
Струга: СТРУГА ТЛ – ШКЕНДИЈА 1-0
Малески 40′
Кавадарци: ТИКВЕШ – РАБОТНИЧКИ 3-0
Ивановски 36′, Миловановиќ 57′, Христов 62′

Се вчитува...