Челси сака да го купи Сергеј Милинковиќ-Савиќ

Менаџерот на Челси, Франк Лампард, сака да го доведе српскиот интернационалец од Лацио, Сергеј Милинковиќ – Савиќ на „Стемфорд бриџ“. Наводно, Лампард сметал дека Милинковиќ-Савиќ би бил идеално решение во редот за врска на „сините“ од Лондон.

Сепак, претстојното лето или кога ќе биде трансфер периодот, со оглед на случувањата во светскиот фудбал, Лацио за Србинот ќе бара огромни 120 милиони евра. Челси наводно бил согласен да плати висока сума. За Милинковиќ-Савиќ заинтересиран е и Пари Сен Жермен.

Ако евентуално се реализира ваков трансфер, Сергеј Милниковиќ-Савиќ би станал најскапиот српски фудбалер и би бил пред Лука Јовиќ кој направи трансфер во Реал Мадрид за 60 милиони евра.

Се вчитува...