Чесите најуспешни на стартот на ЕП во кајак на диви води во Скопје (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Натпреварувачите од Чешка доминираа на првиот ден од ЕКА Европскиот шампионат во кајак на диви води што се одржува во Скопје од 11 до 14  мај.

Чехоит Ондреј Роленд победи во трката во Ц1, а двоецот Сучанец/ Роленд го освои првото место во Ц2. Во женска конкуренција во Ц1 победи нивната сонародничка Клара Хрицова. А, во кајак двосед во ѓенска конкуренција доминираа Италијанките  А.Панато/О.Панато.

Во К1 првото место му припадна на Германецот Нико Пауфлер.

Утре ќе се возат трките во тимска конкуренција.

[new_royalslider id=”636″]

Се вчитува...