Де Брујне: Чудо е што воопшто издржав, играв со скинати лигаменти

Иако беше најавено дека Кевин Де Брујне скоро сигурно нема да игра во четвртфиналето на ЕП против Италија, фудбалерот на Сити се најде во почетниот состав на Белгија и го одигра целиот натпревар.

Сепак, дури и одличниот играч за врска не успеа да му биде од помош на својот тим, кој на крајот беше поразен од „Азурите“ со 2-1.

„Нашата цел беше титулата на Европското првенство. Сепак, Италија заслужено победи. Инсиње даде фантастичен гол, првиот беше наша грешка. Имавме посед, шанси, но топката не не послуша. Секако, елиминацијата е огромно разочарување“, рече Де Брујн.

Одличниот играч за врска го напушти теренот на почетокот на второто полувреме на натпреварот против Португалија поради повреда на скочниот зглоб. Тој ги изненади сите кога се појави во тимот на селекторот Мартинез.

„Благодарение на медицинската служба, која заврши неверојатна работа. Ми дозволија да играм и покрај скинатиот лигамент на зглобот. Тоа беше вистинско чудо. Се обидов да помогнам, но не беше доволно“, заклучи Де Брујн.

 

 

 

 

Се вчитува...