Де Лихт и кажа НЕ на Барселона

Матијс де Лихт одби да се пресели во Барселона, иако претходно бил постигнат договор меѓу клубовите околу трансферот, пренесуваат шпанските медиуми. Капитенот на Ајакс имаше одлична сезона зад себе, а со својата одлична игра го привлече вниманието на европските гиганти.

Каталонскиот гигант се договорил со Ајакс, младиот Холанѓанец на „Камп Ноу“ да прејде за 75 милиони евра и да му се придружи на соиграчот Френки де Јонг кој во јули официјално ќе биде претставен како нов играч на Барселона. Сепак, каталонскиот клуб ја загубил битката за втората млада ѕвезда на Ајакс, а клучната улога во тоа ја имал менаџерот Мино Рајола кој ја одбил понудата.

Во трката за потписот на Де Лихт остануваат ПСЖ, Баерн Минхен и Јувентус.

Се вчитува...