„Де Лихт сега се кае што го избра Јуве пред Барса“

Легендарниот холандски фудбалер Патрик Клајверт истакна дека Матијс де Лихт направил грешка кога ја одбил Барселона за да потпише за Јувентус, за што сега е свесен и самиот дефанзивец.

„Не се ни обидов да го убедам да дојде во Барселона, само му опишав одредени аспекти на клубот, како и на градот за живеење. Тој е одличен дефанзивец, самостојно си донесе одлука, но мислам дека сега жали поради тоа. Во животот носите избори, некогаш добри, некогаш погрешни, најважно e да извлечете поуки“ – истакна Клајверт.

Де Лихт беше критикуван од италијанската јавност поради променливите игри и неколкуте направени пенали на стартот од сезонава, но екс-капитенот на Ајакс се уште ја има поддршката на тренерот Сари, кој во него гледа идеален партнер за Бонучи во дефанзивнат линија на Јуве.

Се вчитува...