Ден за изненадувања во Токио – По ракометарките и кошаркарките на Јапонија до сензација

Женските репрезентации на Јапонија во екипните спортови дефинитивно ќе имаат ден за паметење на Летните олимписки игри во Токио. По сензацијата на ракометарките против Црна Гора, можеби уште поголемо изненадување е триумфот на кошаркарките против Франција од …

Јапонките одиграа неверојатно во второто полувреме, посебно во третата четвртина која беше доволна за конечен триумф над актуелниот европски вицешампион и еден од најголемите фаворити за освојување на медал.

Хајаши со 12 поени беше најефикасна Јапонка на мечот, додека на Французинките не им помогнаа ниту 18 поени на Груда.

Се вчитува...