Динамо Загреб ќе гради супер-модерен стадион за 60 милиони евра (ФОТО)

Динамо Загреб долго време одлично заработува од продажба на фудбалери, а сезонава хрватскиот првак добро ќе го наплати и одличниот настап во европските купови, каде стигна до четвртфиналето од Лигата на Европа. „Модрите“ решија да тргнат во сериозна инвестиција и да почнат со изградба на нов стадион, кој би го заменил веќе застарениот „Максимир“, кој се потешко ги задоволува се построгите критериуми на УЕФА.

Динамо денеска го претстави проектот за новиот стадион изработен од архитектот Ото Бариќ од Загреб. Неговата изградба би требало да трае три години, а Динамо ќе издвои вкупно 60 милиони евра за оваа долгорочна инвестиција.

Според најавите на хрватскиот првак, новата арена ќе има капацитет да прими 34.000 фанови, плус 3.000 навивачи кои би платиле ВИП-влезници.

[NOVI STADION] U trenucima kada naši igrači pišu nova vječna poglavlja slavnog Dinama, po prvi put predstavljamo ideju i…

Posted by GNK Dinamo Zagreb on Saturday, April 10, 2021

Се вчитува...