Дисквалификувани 20 атлетичари од ЛОИ, најмногу настрада Нигерија

Дваесет атлетичари се дисквалификувани од Летните олимписки игри во Токио поради пропусти на тестирањата на допинг. Од споменатите 20 атлетичари дури десет се од Нигерија и сите добија забрана за настап на игрите бидејќи не ги задоволиле антидопинг контролите надвор од натпреварувањето, објави Советот за интегритет во атлетиката (АИУ).

Нигерија е најмногу погодена бидејќи десет од 23 атлетичари добија забрана за настап на ОИ. Покрај Нигерија на списокот се најдоа и атлетичари од Кенија, Белорусија, Етиопија, Мароко и Украина.

За потсетување денеска стартуваа натпреварите во атлетика на игрите, а првата финална трка ќе биде на 10.000 километри во машка конкуренција.

Се вчитува...