Доминација на Ботас на тренинзите за ГН на Шпанија

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас беше најбрз на двата слободни тренинзи во Формула 1 шампионатот, кои се возеа за големата награда на Шпанија, на патеката Каталуња во Барселона.

На првиот тренинг Финецот до првата позиција стигна со време од 1:17.951 илјадитинка, пред двоецот од Ферари Себастијан Фетел и Шарл Леклерк. Актуелниот шампион Луис Хамилтон заврши како четвртопласиран.

 

На вториот тренинг Ботас повторно постави најдобро време (1:17.284), но сега зад него заврши неговиот клупски колега Хамилтон, а потоа следуваа возачите на Ферари, Шарл Леклерк и Себастијан Ветел.

Квалификациите за ГН на Шпанија на програмата се утре во 15 часот, а трката е закажана за во недела во 15:10 часот.

Се вчитува...