Дончиќ ги размази Американците (ФОТО)

Далас стигна до 31. победа оваа сезона откако на крилјата на Лука Дончиќ и неговите 30 поени, 10 скока и 9 асистенции славеше над Детроит со 127-117. Словенското „џудо од дете“ повторно одигра блексав натпревар и беше на чекор до трипл-дабл учинок, од кој го делеше една асистенција.

Американските медиуми и нивните детални статистики повторно излегоа во преден план по мечот на Маверикс, а како што пренесува ‘StatMuse’, Словенецот не знае за трипл-дабл учинок во последните 17 натпревари на Далас.

Колку и овој податок да звучи неверојатно, Далас во последните 17 натпревари има учинок од десет победи и седум порази и е на добар пат да избори место во плеј-офот на лигата. Словенецот претходната сезона ја предводеше лигата со 17. трипл-дабл учиноци, но оваа сезона е дури четврти со девет.

Се вчитува...