Една деценија Ливерпул: Капитенот Хендерсон го продолжи договорот (ФОТО)

Капитенот на Ливерпил, Џордан Хендерсон ја продолжи децениската кариера со нов повеќегодишен договор, објави клубот. Англичанецот е дел од „црвените“ од 2011 година кога пристигна од редовите на Сандерленд.

Како капитен го предводеше својот клуб до два големи трофеја – Лигата на Шампионите и Премиерлигата па не го криеше задоволството од продолжување на соработката.

„Уживам во секоја минута помината тука, па дури и кога ќе се потцетам на тешките моменти. Сакам да останам што е можно подолго, тоа отсекогаш го велев. Секоја година е исто, секоја година предизвикот е се поголем. Гладен сум за успех како и секогаш. Се осеќам исто како и пред 10 години, сакам да им докажам на луѓето дека го заслужувам дресот на овој клуб“, изјави Хендерсон.

Се вчитува...