ЕКИПА 1Х2: Англија – отсутни фудбалери

Новото коло од Премиер-лигата ќе го одбележи големото градско дерби меѓу Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед, дуел во пресрет на кој и двајцата тренери се соочуваат со сериозни проблеми. Агуеро нема да може да го предводи нападот на Сити против „граѓаните“, додека на спротивната страна повторно ќе недостига Погба, кој ја загуби трката со времето по незгодната повреда на скочниот зглоб.

Ливерпул ќе атакува на три бода на гостувањето против Бурнемаут, меч за кој Клоп ќе ги врати во екипата првотимците што одморија на дуелот со Евертон.

 

Сабота, 7 декември

ЕВЕРТОН – ЧЕЛСИ

Евертон: Гбамин, Делф, Колмен, Гомеш.

Челси: Баркли, Лофтус-Чик.

ТОТЕНХЕМ – БАРНЛИ

Тотенхем: Ламела, Ворм, Дејвис, Љорис

Барнли: Гудмундсон, Тејлор, Вествуд, Бардсли.

ВАТФОРД – К. ПАЛАС

Ватфорд: Досон, Јанмат, Продл, Велбек, Клеверли, Холебас.

К. Палас: Сакхо, Ван Анхолт, Ворд, Мајер.

БУРНЕМАУТ – ЛИВЕРПУЛ

Бурнемаут: Кинг, Смит, Кук, Сурман, Станислас.

Ливерпул: Матип, Фабињо.

МАНЧЕСТЕР СИТИ – МАНЧЕСТЕР Ј.

Ман. Сити: Агуеро, Сане, Лапорт, Зинченко.

Манчестер Јун.: Бејли, Далот, Погба, Матиќ.

Недела, 7 декември

АСТОН ВИЛА – ЛЕСТЕР

А. Вила: Дејвис, Стир.

Лестер: Џејмс, Греј.

ЊУКАСЛ – САУТЕМПТОН

Њукасл: Ричи, Ласкелес, Једлин, Лежен.

Саутемптон: Армстрон.

НОРВИЧ – ШЕФИЛД Ј.

Норвич: Клосе, Дрмиќ

Шефилд: /

БРАЈТОН – ВУЛВЕРХЕМПТОН

Брајтон: Изкиердо.

Вулвс: Боли, Гибс-Вајт.

Понеделник, 9 декември

ВЕСТ ХЕМ – АРСЕНАЛ

Вест хем: Ланзини, Фабијански, Рид.

Арсенал: Себалјос, Холдинг.

Се вчитува...