Ентони Тејлор си доби казна: Поради големата грешка префрлен во Чемпионшип

Еден од најдобрите англиски судии Ентони Тејлор направи голема грешка на натпреварот помеѓу Њукасл Јунајтед и Вулверхемптон во Премиерлигата каде досуди непостоечки пенал со кој домашниот тим стигна до водство од 2-1 во натпреварот кој заврши со реми од 2-2.

По натпреварот тренерот на Вулверхемптон, Гери О’Нил ја нарече одлуката на Тејлор скандалозна, а искусниот судија претрпе и критики од тренерот на Њукасл Јунајтед, Еди Хау кој делумно се сложи со неговиот колега, како и легендата на овој клуб Ален Ширер.

„Мислам дека тоа не беше пенал, не можам да сфатам зошто судијата го досуди тоа со оглед на сите можни снимки и можности повторно да ја прегледа ситуацијата“, прокоментира Ширер.

Судиската огранизација му се извини на Вулверхемптон за пропустот и воедно го казни искусниот судија делегирајќи му натпревар во втората лига. Тејлор ќе суди на средбата помеѓу Престон и Ковентри.

Се вчитува...