Ф1 јубилеј: Како се развиваа болидите од првата до 1000-та трка (ВИДЕО)

Претстојниов викенд во Кина, Ф1 шампионатот ќе ја има јубилејната 1000. трка. Почнувајќи од првата трка во 1950 година во речиси седум децении прогрес Ф1 болидите имаа неверојатна еволуција. Иновативноста е доведена до највисоко ниво. Трката за што подобар болид е вистинската битка во најбрзиот шампионат.

Како се развиваа возилата во овие 69 години…

 

Се вчитува...