Ферари брза со унапредување на болидот

Ферари одлучи да направи сериозни измени на болидот што побрзо поради резултатите остварени на првата трка сезонава во Австрија. Шефот на екипата, Матија Биното најави промени уште на крајот на јуни, а беше планирано болидот со новите спецификации да им биде на располагање на Себастијан Фетел и Шарл Леклер за Големата награда на Унгарија на 19. јули.

Сепак, по првата трка во Австрија донесена е одлука да се забрза како би можеле возачите да бидат во новите болиди веќе за втората трка во Австрија. На последната трка Шарл Леклер тргна од седмата позиција, но само поради сплет на околности и многу грешки на возачите пред него успеа на крајот да дојде до второто место, иако цел викенд Ферари зад конкурентите доцнеше речиси по една секунда по круг.

Работите во Ферари дефинитивно не одат како што посакуваа во италијанскиот тим, кому му претстои нова сезона гледање од страна додека трае доминацијата на Мерцедес.

Се вчитува...