Фердинанд: Не може наградата да ја добие Ван Дајк, кога Меси дал 50 гола

Легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд смета дека Лионел Меси и Кристијано Роналдо ја заслужуваат наградата за најдобар фудбалер според УЕФА, повеќе од добитникот Вирџил ван Дајк.

„Нема сомневање дека Ван Дајка е најдобар одбранбен фудбалер во светот. Но, кога имате фудбалер како Меси кој постигнал 50 гола, или Кристијано Роналдо кој освои три трофеи, тоа не смеете да го запоставите. Јас играв исто така во одбраната и пресреќен сум што фудбалер на мојата позиција ја освои наградата, но не смеете да го заборавите човекот кој дал 50 гола“, изјави Фердинанд. 

Се очекува Холанѓанецот да биде во друштво на Меси и Роналдо и за наградата најдобар фудбалер според ФИФА.

Се вчитува...